Dostęp przez jamę brzuszną. Zwolennikami dostępu brzusznego są między innymi Boerema i Nissen. Od 1951 roku Boerema i Germs stosują w przypadkach przepuklin wślizgowych i wstecznego odpływu żołądkowo-przełykowego zabieg nazwany prawostronną podwątrobową przednią gastropeksją.
Zasadniczymi elementami tej operacji są: wycięcie wyrostka mieczykowatego w celu uwolnienia i uruchomienia lewego piata wątroby, co zapewnia swobodny dostęp do rozworu przełykowego, zlikwidowanie przepukliny, sprowadzenie przełyku poza rozwór i zbliżenie obu warstw włókien mięśniowych prawej odnogi przepony poza przełykiem za pomocą nieabsorbujących się szwów, w końcu umocowanie ściany żołądka do przedniej ściany jamy brzusznej po stronie prawej, co zapewnia utworzenie ostrego kąta Hisa.
Nissen, a następnie Belsey, Hill, Thal, Dor i in. zaproponowali różne odmiany fałdowania ściany żołądka ponad wpustem (transabdominalfundoplication). Sposób ten doprowadza do zmniejszenia objętości i powierzchni żołądka, a mankiet upośledza sprawne przechodzenie treści pokarmowej przez wpust.